وبلاگ

بهترین پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس برای خرید و سرمایه گذاری

 

 

متاورس حوزه بسیار داغ و جذابی در رمز ارزها است. در این مطلب بهترین ارزهای دیجیتال و همچنین پروژه ها و بازی های متاورس را معرفی می‌کنیم.

اگر حوزه توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT نتوانسته آن‌چنان که شاید و باید شما را مجذوب خود کند و در عین حال هنوز هم به دنبال روندی تازه‌تر در زمینه بلاک چین هستید، بد نیست که سری به متاورس و دنیای مجازی بزنید. این روزها در دنیای فناوری همه جا صحبت از این حوزه نوظهور است و سرمایه‌ گذاران بلاک چین هم در پی بهترین ارزهای دیجیتال متاورس اهستند. این حوزه نوپدید و جذاب هنوز در ابتدای راه خود است و پیشگامان آن راه درازی را برای رشد و درخشش، پیش رو دارند. با این حال، چند پروژه انگشت‌شمار مدعی حرف‌های تازه‌ای در حوزه متاورس هستند و مدعی‌اند که توانسته‌اند نمونه‌هایی واقعی و یکپارچه از این دنیای مجازی را خلق کنند. برخی از آن‌ها جزو بهترین بازی های متاورس کنونی نیز به شمار می‌روند

چندی پیش مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک به عنوان شرکت مادر شرکت‌های فیس بوک، واتساپ و اینستاگرام از تغییر برند این شرکت به متا (Meta) خبر داد. این اقدام نمادین اگرچه باعث شد سیلی از پرسش‌ها به این شرکت فناور روانه شود، اما توانست دست‌کم در میان سرمایه‌ گذاران، تغییرات چشم‌گیری را رقم بزند و ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس را در کانون توجه آن‌ها قرار دهد. بعد از این اقدام بازی های متاورس از نظر میزان کاربر شاهد یک انفجار بزرگ بودند.

 

رشد پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس با ظهور Meta

با تغییر برند فیسبوک به متاورس و اقدام تاریخی زاکربرگ برای ورود تمام‌عیار به این حوزه نوپا، مفهوم واقعیت مجازی اجتماعی در صدر گفت‌وگوها و اخبار حوزه فناوری قرار گرفته است. متا از این پس، بزرگ‌ترین شرکتی است که قدم به دنیای متاورس گذاشته و می‌خواهد با تمام قوا محصولی تمام‌عیار در این حوزه خلق و روانه بازار کند. در این میان، عده‌ای می‌گویند که ورود متا یا همان فیسبوک سابق به این حوزه با چندین معضل روبه‌رو است. یکی از مفاهیم بنیادی نهفته در ورای بهترین بازی های متاورس این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در جهانی آزاد و بدون سانسور، خود را ابراز کنند؛ حال آنکه همه می‌دانیم شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس بوک، قوانین سفت و سختی را برای غربال محتوای کاربران به اجرا می‌گذارند و از طرفی احترامی برای حریم خصوصی آن‌ها ندارند (اطلاعات کاربران را به فروش می‌رسانند). متا شرکتی است با ماهیت بسیار متمرکز و این باعث شده تا ورودش به حوزه متاورس و بلاک چین، بسیار جنجال‌برانگیز باشد.

در نتیجه، عده‌ای با رویگردانی از شرکت متا (فیس بوک سابق) به پیاده‌سازی پروژه های متاورس روی بلاک چین روی آورده‌اند تا بتوانند همچنان به آرمان تمرکززدایی پایبند باشند. Meta هنوز یک بازی یا ارز دیجیتال متاورس معرفی نکرده و هنوز در حال تدوین استراتژی است، اما در حال حاضر ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس فوق‌العاده‌ای با پتانسیل بالا برای سرمایه گذاری وجود دارند.

همه می‌توانند با سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال متاورس مبتنی بر بلاک چین از رشد انفجارگونه این حوزه نوپا بهره‌مند شوند و در عین حال از سپردن سرنوشت خود به دست شرکت‌های متمرکزی همچون متا دور بمانند. محصولاتی که در حوزه پروژه های بازی های متاورس رمز ارزی پدید آمده‌اند، تفسیر یکتای خود را از جهان مجازی دارند و این به کاربران فرصت می‌دهدن تا بتوانند تنوع بیشتری را به سبد سرمایه گذاری خود بدهند.

 

جذابیت بازی های متاورس برای سرگرمی و البته سرمایه گذاری

پروژه های متاورس را می‌توان یک پاتوق واقعیت مجازی توصیف کرد که در آن کاربران به شکل آواتارهایی مجازی گرد هم می‌آیند و به گفت‌وگو و معاشرت با یکدیگر می‌پردازند. اگرچه این توصیف را می‌توان روایت غالب از متاورس دانست، اما این جهان مجازی می‌تواند به اشکال مختلفی وجود داشته و در دسترس باشد.

به بیانی جامع‌تر، متاورس یک پاتوق سه‌بعدی و فراگیر است که از پنجره هدست‌های واقعیت مجازی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. افراد می‌توانند پس از زدن این هدست‌ها از محل سکونت خود به‌طور مجازی در یک کنفرانس کاری شرکت کنند یا آنکه در یک کنسرت موسیقی به رقص و پایکوبی بپردازند یا در یک گالری هنری به تماشای آثار NFT بنشینند. سرمایه‌ گذاران بیش از همه بر چنین توصیفاتی از متاورس تأکید دارند، چرا که این‌ نزدیک‌ترین درکی است که ما می‌توانیم از این حوزه نوپا داشته باشیم. با این حال، نمونه‌های پرشمار دیگری نیز از پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس پدید آمده‌اند که بیشتر از تجربه حسی بر اموری همچون مالکیت دارایی‌های دیجیتال یا بازی‌ های ویدئویی متمرکز هستند.

اما چرا بلاک چین، بهترین بستر و سکو برای راه‌اندازی متاورس است؟ در ادامه به ۶ مولفه یکتای بلاک چین اشاره می‌کنیم که آن را به مناسب‌ترین گزینه برای به‌کارگیری در پروژه های متاورس تبدیل کرده است.

 1. اثبات دیجیتال مالکیت: شما به راحتی می‌توانید مالکیت دارایی‌های دیجیتال موجود در والت رمز ارزی خود را اثبات کنید.
 2. ۲- قابلیت جمع‌آوری دیجیتال: به کمک بلاک چین می‌توان آثار هنری دیجیتال و حتی اشیای فیزیکی را در قالب توکن‌های NFT گردآوری کرد.
 3. انتقال ارزش: در بلاک چین به سادگی هرچه تمام‌تر می‌توان به دیگر کاربران در سرتاسر دنیا به‌طور امن، ارز ارسال و دریافت کرد.
 4. حکمرانی: بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهد تا به شیوه‌ای منصفانه از طریق سازوکارهای اجماع و رأی‌گیری در فرایندهای تصمیم‌گیری مشارکت کنند.
 5. دسترس‌پذیری: هر کسی می‌تواند تنها با ساخت یک والت، یک هویت آنلاین و دیجیتالی را در بستر بلاک چین برای خود دست و پا کند.
 6. قابلیت همکاری تعاملی: فناوری بلاک چین می‌تواند امکان برپایی پلتفرم‌هایی را در اختیار بگذارد که قابل شخصی‌سازی باشند و در عین حال با هم سازگاری داشته باشند.

اگرچه می‌توان از بسترهای دیگری هم برای پیاده‌سازی ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس استفاده کرد، اما بلاک چین، امکان اجرای متاورس را به شیوه‌ای شفاف و مقرون به صرفه در اختیار می‌گذارد.

اگر می‌خواهید در سبد سرمایه گذاری خود ارزهای دیجیتال مبتنی بر متاورس را بگنجانید، از پروژه های زیر غافل نشوید. در ادامه بیشتر درباره هر یک توضیح خواهیم داد تا بتوانید بهتر از بین آن‌ها گزینه‌ای مناسب برای سرمایه گذاری را انتخاب کنید. گفتنی است برخی از آن‌ها خود جزو بازی های متاورس هستند و برخی نیز بستری برای ساخت پروژه ها و بازی های این حوزه به شمار می‌روند.

 • دیسنترالند (MANA)
 • اکسی اینفینیتی (AXS)
 • سندباکس (SAND)
 • انجین کوین (ENJ)
 • اینفینیتی توکن (EFI)
 • بلاک توپیا (BLOK)
 • گالا گیمز (GALA)
 • یو اف او گیمینگ (UFO)
 • استار اطلس (ATLAS)
 • دیسنترال دات گیمز (Decentral.Games)
 • تاپ گل (TopGoal)
 • سایبر دراگون (Cyber Dragon)
 • ایلین وردز (Alien Worlds)
 • سکندلایو (SecondLive)

 

بهترین پروژه های متاورس: دیسنترالند (Decentraland-MANA)

یکی از برترین پروژه های متاورس دیسنترالند است. دیسنترالند را می‌توان نمونه عینی متاورس و مثال بارزی از تفسیرهای اولیه از آن دانست. این پروژه در دل خود، فضایی را برای گردهمایی‌های اجتماعی در جهان مجازی فراهم می‌کند. اگر به دنبال یافتن پلتفرمی در حوزه متاورس هستید که از قید و بند نظارت‌های متمرکز آزاد است، دیسنترالند و ارز دیجیتال آن یعنی مانا (MANA) بدون تردید یکی از اولیه گزینه‌هایی است که باید به سراغ آن بروید.

 

پروژه های متاورس مانا

 

دیسنترالند طی تابستان گذشته توانست به آرامی با سوار شدن بر موج NFT نامش را بر سر زبان‌ها بیندازد و زودتر از سایر ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس رشد کند. با دیجیتالی‌شدن فزاینده هنر، کاربران به دنبال مکانی مجازی برای نمایش آثار خود می‌گردند. در جهان دیسنترالند هر کاربر به سادگی می‌تواند یک گالری مجازی برای خود به راه بیندازد و آثار هنری‌اش را در آن به نمایش بگذارد؛ همین ویژگی، دیسنترالند را در کانون توجه کاربران قرار داد. در ادامه، خانه حراج ساتبیز (Sotheby) دست به خرید یک قطعه زمین در دیسنترالند زد و مقر مرکزی خود در نیویورک را در آن بازآفرینی کرد و همین اتفاق باعث شد تا این جهان مجازی در صدر اخبار حوزه فناوری قرار بگیرد.

در ویدیوی زیر می‌توانید گوشه‌ای از گیم پلی این بازی را تماشا کنید:

با این حال، رمز ارز مانا همچون دیگر ارزهای دیجیتال متاورس و دیگر حوزه‌ها از اصلاح گسترده بازار بی‌نصیب نماند و با افتی چشم‌‌گیر مواجه شد، اما دوباره در پایان ماه ژوئيه همزمان با اقبال گسترده کاربران به حوزه NFT توانست روی مدار رشد قرار بگیرد؛ با اقدام فیس بوک برای تغییر برند خود به متا ورق به نفع دیسنترالند و سایر بازی های متاورس برگشت و رشد جهش‌وار بهای رمز ارز این پروژه آغاز شد. در ادامه، کاربرانی که به دنبال یک پروژه متاورس قدرتمند و آزاد از قید و بندهای نظارت متمرکز بودند، به دیسنترالند روی آوردند و از آن زمان، حجم معاملات ارزهای دیجیتال این حوزه به خصوص MANA به‌طور فزاینده‌ای رو به افزایش گذاشته است.

گفتنی است که رمز ارز مانا پیش از اصلاح سراسری بازار رمز ارزها توانست طی چندین هفته، رشدی چند صد درصدی را تجربه و سودی هنگفت به جیب سرمایه‌ گذاران خود سرازیر کند. در یکی از مطالب قبلی مجله اکسچینو به طور مفصل درباره این پروژه متاورس صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

معرفی بازی دیسنترالند (دسنترالند) و ارز دیجیتال مانا MANA

 

بهترین بازی های متاورس: اکسی اینفینیتی (Axie Infinity-AXS)

از دیگر پروژه های متاورس بسیار جذاب می‌توان به اکسی اینفینیتی اشاره کرد. اکسی اینفینیتی نسخه‌ای از متاورس را به نمایش گذاشته که با ورژن مورد نظر شرکت متا و زاکربرگ تفاوت‌های آشکاری دارد. این پروژه به جای معرفی یک جهان سه‌بعدی و دسترس‌پذیر از پنجره هدست‌های واقعیت مجازی، متاورس را به یکی از مولفه‌های پلتفرم گیمینگ خود بدل کرده است. اکسی اینفینیتی به عنوان یکی از بهترین بازی های متاورس پرچمدار حوزه «بازی کن، درآمدزایی کن» (Play To Earn) است.

 

ارزهای متاورس اکسی

 

شبکه اکسی اینفینیتی پیش از هر چیز با بازی مبارزه‌ای خود شناخته می‌شود. کاربران در این شبکه، اقدام به خرید و پرورش اکسی (Axie) می‌کنند. اکسی‌ها موجوداتی‌ هستند که بازیکنان با استفاده از آن‌ها به جنگ هم می‌روند. این موجودات در قالب NFT خرید و فروش می‌شوند و حتی می‌توان آن‌ها را به هم پیوند زد و موجودی واحد خلق کرد. کاربران می‌توان توکن‌های غیر مثلی اکسی‌های خود را با هم ترکیب کنند تا نمونه‌ای نادر و کمیاب از یک اکسی قدرتمندتر را بسازند. این کار از طریق توکن مکمل SLP ممکن می‌شود که خود یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس است. توکن SLP را می‌توان در خلال بازی به دست آورد، اما امکان خرید مستقیم آن نیز وجود دارد. فارغ از این‌ها بازیکنان می‌توانند تنها با انجام بازی و خرید و فروش توکن‌ها درآمد معقولی از این بازی کسب کنند.

در ویدیوی زیر می‌توانید گوشه‌ای از گیم پلی این بازی را تماشا کنید:

شبکه اکسی اینفینیتی از طریق زمین‌های خود به صنعت بازی های متاورس پیوند می‌خورد. توسعه‌دهندگان توانسته‌اند یک جامعه مجازی را در بستر این شبکه پیاده‌سازی کنند که در آن کاربران می‌توانند قطعاتی از زمین‌ها را خریداری کرده و با استقرار ساختمان‌ها یا تأسیسات دلخواه خود در آن‌ها بازی خود را به سطحی جدید ارتقا بدهند. پیوند اکسی اینفینیتی به متاورس تنها به این زمین‌ها خلاصه نمی‌شود. این زمین‌ها می‌توانند به‌طور گسترده‌ای، قابلیت‌های بازی واقعی را افزایش دهند. به کمک این زمین‌ها می‌توان مولفه‌هایی همچون منابع و دست‌سازه‌ها را پیاده‌سازی کرد. افزون بر این، دوگانه بازیکن-محیط به مدد این زمین‌ها به بازی اکسی اینفینیتی اضافه می‌شود. به این ترتیب، هر بازیکن نه تنها باید با دیگر بازیکنان رقابت کند، بلکه باید بتواند محیط و زمین‌ها را از دشمنان خلق‌شده توسط کامپیوتر پاک کند.

اکسی را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین بازی های رمز ارزی از نظر ارزش بازار دانست که در فضای ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس رقابت تنگاتنگی با دیسنترالند و سندباکس در صدر جدول دارد. محبوبیت این بازی طی ده ماه نخست سال 2021 به شکلی نجومی افزایش یافت، به طوری که رمز ارز اصلی آن یعنی توکن AXS در همین بازه زمانی رشدی بیش از 15 هزار درصدی را تجربه کرد! افزایش پیوسته حجم تراکنش‌های این توکن توانست ارزش بازار آن را به بالای 8 میلیارد دلار برساند و آن را وارد فهرست 20 از دیجیتال دارای بالاترین مارکت کپ کند.

در یکی از مقاله‌های قبلی مجله به طور کامل درباره این بازی متاورس و درآمدزا صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:

اکسی اینفینیتی چیست؟ معرفی بازی Axie Infinity و ارز دیجیتال AXS

 

بهترین ارزهای دیجیتال متاورس: سندباکس (Sandbox-SAND)

وقتی حرف از برترین ارزهای دیجیتال حوزه متاورس به میان می‌آید، نمی‌توان از رقیب پایای مانا یعنی سندباکس غافل شد. سندباکس هم جزو بهترین بازی های و پروژه های متاورس است. هم مانا و هم سندباکس، ساختارهای مشابهی دارند و به کاربران اجازه می‌دهند تا جهان مجازی خود را بسازند و در آن با دیگر همتایان خود بازی یا معاشرت کنند. این دو پروژه توانسته‌اند حسی‌ترین نمونه‌های متاورس را خلق کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، جهانی سه‌بعدی، فراگیر و ۳۶۰ درجه را تجربه کنند. دو شرکت گرداننده پروژه‌های سندباکس و مانا را می‌توان از جمله شرکت‌های پیشرو در صنعت پروژه های متاورس رمز ارزی قلمداد کرد.

 

پروژه های متاورس سندباکس

 

کاربران از طریق سندباکس دعوت می‌شوند تا تجربه‌ای ژرف از شناخته‌شده‌ترین بازی‌ها را دریافت کنند. بسیاری از این بازی‌ها از جمله برترین بازی‌های ویدئویی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به واکینگ دد (Walking Dead) اشاره کرد. افزون بر این، سندباکس توانسته در قامت رقیبی برای قابلیت پخش زنده موسیقی دیسنترالند ظاهر شود. در وب‌ سایت سندباکس آمده که این شبکه توانسته قراردادهای همکاری مشترک بسیاری را با تنی چند از چهره‌های پرآوازه صنعت موسیقی از جمله اسنوپ داگ (Snoop Dogg)، اونجد سونفلد (Avenged Sevenfold) و ددمائو۵ (Deadmau5) امضا کند. این سطح محبوبیت سندباکس را تبدیل یه یکی از بهترین ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس کرده است.

در ویدیوی زیر می‌توانید گوشه‌ای از گیم پلی این بازی را تماشا کنید:

در سندباکس کاربران می‌توانند با خلق و فروش توکن‌های NFT آثار هنری خود درآمد کسب کنند. شبکه سندباکس علاوه‌ بر آن که به دلیل محتواهای خلق‌شده از سوی کاربرانش شناخته می‌شود، توانسته به دلیل گالری‌هایش و توکن‌های NFT‌ یکتای خود، نامش را بر سر زبان‌ها بیندازد.

سندباکس اگرچه محبوبیت کمتری در قیاس با مانا میان ارزهای دیجیتال متاورس دارد، اما توانسته به سرعت از نظر ارزش خودش را به این شبکه نزدیک کند. گفتنی است که سندباکس موفق شده به لطف سرمایه گذاری‌های هنگفت، روند توسعه خود را با شتابی فزاینده تسریع کند.

جالب است بدانید در مقایسه با بسیاری از بازی های متاورس سندباکس بسیار قدیمی‌تر است؛ نسخه اولیه آن در سال 2012 خلق شد و طی چند ماه توانست چند میلیون کاربر جذب کند. تیم توسعه‌دهنده همینطور به‌ به‌روزرسانی برنامه ادامه داد و چند سال بعد برای خرید اشیای درون برنامه یک پول عرضه کرد، اما این پول بر بستر بلاک چین نبود. تا آن زمان بازی سندباکس دو بعدی بود. اما در سال 2018 یک به‌روزرسانی اساسی پیاده و ورژن سه بعدی سندباکس، مبتنی بر بلاک چین، عرضه شد. در حال حاضر این یکی از قوی‌ترین ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس محسوب می‌شود که بعدی از تغییر نام فیس بوک به متا رشد قیمت زیادی را تجربه کرد.

به تازگی نیز این پلتفرم توانسته حمایت سافت‌بنک (SoftBank) را نیز جلب کند. گفتنی است که سافت‌بنک، یکی از هلندینگ‌های پرآوازه حوزه سرمایه گذاری است که چندی است به بازار رمز ارزها علاقه‌مند شده است. این هلدینگ نزدیک به 93 میلیون دلار سرمایه به شبکه سندباکس تزریق کرده است. این سرمایه گذاری باعث شده تا سندباکس از نظر ارزش به مانا نزدیک‌تر شود؛ اما هنوز راه درازی در پیش دارد. گفتنی است که ارزش بازار توکن مانا (MANA) که از جمله ارزهای دیجیتال متاورس است،‌ در حال حاضر بیش از 6.5 میلیارد دلار است؛ حال آن که توکن سند (SAND) ارزش بازاری نزدیک به 4.5 میلیارد دلار دارد.

در یکی از مطالب قبلی مجله اکسچینو به طور مفصل درباره بازی سندباکس صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید.

بازی سند باکس چیست؟ معرفی پروژه سندباکس و ارز دیجیتال SAND

 

بهترین پروژه های متاورس: انجین کوین (Enjin Coin-ENJ)

انجین جزو بهترین بسترهای ساخت توکن‌های غیر مثلی (NFT) و بازی های متاورس است. به عبارتی Enjin خود یک پروژه یا بازی متاورس نیست، اما زمینه را برای ساخت پلتفرم‌های این چنینی فراهم می‌کند. با در نظر گرفتن توجه ویژه توسعه‌دهندگان و مهندسان بلاک چین روی حوزه متاورس انتظار داریم انجین کوین جزو ارزهای دیجیتال آینده‌دار باشد.

 

انجین کوین

 

طبق توضیح سازنده این بستر، Enjin اکوسیستمی از محصولات مرتبط با بازی به هم پیوسته و مبتنی بر بلاک چین محسوب می‌شود. گل سرسبد و بهترین محصول آن شبکه انجین (Enjin Network) به شمار می‌رود. این یک پلتفرم بازی اجتماعی است که از طریق آن کاربران می‌توانند وب سایت‌ها و کلن‌های (گروه‌ها) خود را ایجاد کنند، با یکدیگر گفتگو کنند و میزبان فروشگاه‌های اقلام مجازی باشند.

حتی قبل از تغییر نام شرکت فیس بوک به متا پروژه های ارزهای دیجیتال و بازی های متاورس متعددی روی انجین ایجاد شد. به عنوان یکی از بی‌شمار بازی سه بعدی توسعه یافته روی آن می‌توان به 9Lives Arena اشاره کرد که در ویدیوی زیر بخشی از گیم پلی آن را مشاهده می‌کنید.

اگر می‌خواهید با بازی کردن به درآمد رمز ارزی خوبی برسید، بد نیست با بازی های متاورس توسعه یافته روی انجین کار را شروع کنید. به وب سایت پلتفرم انجین به نشانی enjin.io/showcase مراجعه و سپس پایین نام بازی مورد نظر روی “Play Now” کلیک کنید. به عنوان چند گیم پرطرفدار در Enjin باید به نام‌های زیر اشاره کرد:

 • Lost Relics
 • GameTalkTalk
 • The Six Dragons
 • AlterVerse
 • Age of Rust
 • Forest Knight
 • Bitcoin Hodler
 • My Meta Studio
 • Space Misfits

در یکی از مطالب قبلی مجله اکسچینو به طور کامل درباره این پروژه توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

انجین کوین چیست؟ معرفی ارز دیجیتال ENJ و پلتفرم بازی بلاک چینی Enjin

 

اینفینیتی توکن (Efinity Token-EFI)

پلتفرم‌هایی که تا اینجا بررسی کردیم، متاورس‌ های میزبان کاربران هستند و می‌توانند تجربه‌ای سرگرم‌کننده را در اختیار آن‌ها بگذارند. همه این پلتفرم‌ها مولفه‌هایی زیرساختی دارند که موتور محرک آن‌ها به حساب می‌آیند. اما محصول نهایی تمامی این پلتفرم‌ها قابلیت غوطه‌وری در یک جهان مجازی است. وقتی کسی در ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه های متاورس سرمایه گذاری می‌کند، در واقع دارد روی محصول نهایی آن‌ها پول صرف می‌کند. اینفینیتی توکن در این میان اما روند متفاوتی را در پیش گرفته است. با سرمایه گذاری روی این توکن شما دارید روی مولفه‌های پایه و زیرساختی پول و زمان صرف می‌کنید که قرار است موتورهای محرک متاورس باشند.

 

ارزهای متاورس EFI

 

اینفینیتی یک شبکه NFT است که توسط بستر بلاک چینی انجین کوین (Enjin Coin) ایجاد شده است. این توکن بر پایه یک کمک اهدایی 100 میلیون دلاری از سوی انجین نتورک راه‌اندازی شده است. این توکن توانسته طی مدت کوتاهی که از عمرش گذشته، طرفداران پرشماری را برای خود دست و پا کند و تبدیل به یکی از بهترین بسترهای ساخت بازی های متاورس شود. این شبکه سازگار با محیط زیست و مقیاس پذیر است و برای بازی ها، برنامه‌ها، شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان ساخته شده است تا توکن‌های غیر مثلی خود را به مخاطبان اصلی ارائه دهند.

کاربران از طریق شبکه اینفینیتی می‌توانند توکن‌های NFT دلخواه خود را از هر بازاری در جهان در یک‌جا تجمیع کنند. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد تا تمامی توکن‌های خود را در یک مکان، گردآوری کند؛ قابلیتی که از سوی بسیاری از شبکه‌ها ارائه نمی‌شود و تنها تعدادی محدودی پل از چند بازار منتخب می‌توانند این ویژگی را در دسترس علاقه‌مندان بگذارند. فراتر از این، آنچه متاورس اینفینیتی را به شبکه‌ای محبوب در میان کاربران ارزهای دیجیتال بدل کرده، رسپی‌ها یا دستورهای پخت آن است. رسپی، قابلیتی است که در اختیار کاربران پروپاقرص شبکه اینفینیتی قرار می‌گیرد. این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به هیچ گونه دانش فنی، تغییرات یا اصلاحاتی را در توکن‌های NFT کنونی خود اعمال کند.

به این ترتیب، اینفینیتی درصدد است تا راه خود را برای تبدیل شدن به یک متاورس کاملاً غیرمتمرکز هموار کند. این شبکه می‌خواهد گستره‌ای وسیع از ابزارهای یک متاورس قدرتمند را در اختیار کاربران خود بگذارد. توکن بومی این شبکه با نام EFI که از جمله بهترین ارزهای دیجیتال متاورس است، از زمان عرضه در ماه اوت تا به حال توانسته به‌رغم مشکلاتی، روند رشد پیوسته‌ای را طی کند. گفتنی است که این توکن از پایان ماه اکتبر افزایشی دست‌کم 100 درصدی را تجربه کرده است. انتظار داریم با گذر زمان پروژه های بازی های متاورس بیشتری روی آن ایجاد شوند که ثمره آن افزایش قیمت رمز ارز EFI است.

 

بهترین ارزهای دیجیتال متاورس: بلاک توپیا (Bloktopia-BLOK)

از دیگر پروژه های متاورس که توانسته رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کند، بلاک توپیا است. بلاک توپیا توانسته با چرخشی خلاقانه در حوزه متاورس، زمین بازی تازه‌ای را برای خود تعریف کند. این پلتفرم به جای ایجاد مجموعه‌ای بزرگ از زمین‌ها، محیطی تازه‌ای را پیش روی کاربر قرار داده که به صورت عمودی بنا شده است.

 

پروژه های متاورس بلاک توپیا

 

متاورس بلاک توپیا متشکل از یک آسمان‌خراش 21 طبقه است. این تعداد طبقه، ادای دینی است به 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج (هارد کپ بیت کوین). شبکه بلاک توپیا توانسته در قامت رقیبی قدر برای دیگر همتایان متاورسی خود ظاهر شود. در این جهان مجازی، اصول زیبایی‌شناختی سایبرپانک در همه جا ظاهر شده و جهانی آینده‌نگرانه را به تصویر کشیده است. بلاک توپیا دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای است و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

در ویدیوی زیر می‌توانید تریلر این پروژه را تماشا کنید:

کاربران در بلاک توپیا همانند دیگر پروژه های متاورس می‌توانند مالکیت یک دارایی را در اختیار بگیرند. با این حال، جذاب‌ترین بخش برای کاربران این متاورس، امکان درآمدزایی از آن است. هر کاربر می‌تواند در ازای پرداخت تعدادی توکن BLOK که از جمله ارزهای دیجیتال متاورس است، اقدام به تبلیغات روی غرفه‌های تحت مالکیت خود در بلاک توپیا کند. تا کنون چند شرکت معتبر از جمله صرافی کوکوین و وب سایت کوین تلگراف شعبه مجازی خود را در دنیای Bloktopia راه‌اندازی کرده‌اند.

افزون بر این، کاربران می‌توانند در رویدادها و بازی‌ های مختلف این شبکه متاورس نیز شرکت کنند. دیگر ویژگی‌ یکتای بلاکتوپیا این است که می‌توان آن را یک نوع شبکه آموزشی هم قلمداد کرد؛ هر کاربر می‌تواند با مشارکت در این جهان مجازی، پیشینیه و اصول حاکم بر شبکه‌های رمزنگاری را به دیگر کاربران فعال در آن توضیح و آموزش دهد.

گرافیک و جلوه‌های بصری بلاک توپیا از دیگر مولفه‌های جذاب آن است. این متاورس را می‌توان یکی از چشم‌نوازترین‌ها در نوع خود به شمار آورد. شبکه بلاک توپیا برای رسیدن به این جلو‌ه‌های زیبا از موتور گرافیکی ویژه‌ای بهره می‌برد. این موتور به دست استودیوی بتسدا توسعه داده شده است، یک استودیو که توسعه بازی‌های پرآوازه‌ای همچون اسکای‌ریم (Skyrim) و فال‌اوت ۴ (Fallout 4) را در کارنامه خود دارد. با در نظر گرفتن تیم حرفه‌ای پشت این پروژه متاورس قدرتمند می‌توان به رشد قیمت ارز دیجیتال آن امیدوار بود.

صرافی شناخته‌شده کوکوین (KuCoin) نیز به تازگی به جمع مشارکت‌کنندگان در شبکه بلاک توپیا پیوسته است. این صرافی چندی پیش دفتر مجازی خود را در این متاورس برپا کرد. کاربران می‌توانند از این دفتر مجازی بازدید و با اعضای تیم کوکوین گفت‌وگو کنند، اتفاقی که منجر به تعامل هرچه بیشتر گردانندگان کوکوین با کاربران و مشتریانش می‌شود.

در یکی از مطالب قبلی مجله اکسچینو به طور کامل درباره این پروژه متاورس و ارز دیجیتال آن صحبت کردیم. برای تصمیم‌گیری بهتر قبل از سرمایه گذاری می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

بلاک توپیا چیست؟ معرفی پروژه متاورس Bloktopia و ارز دیجیتال BLOK

 

بهترین بستر ساخت بازی های متاورس: گالا گیمز (Gala Games-GALA)

این پروژه بلاک چینی تصمیم گرفته دنیای گیم را متحول کند و حق ضایع شده بازیکنان طی این همه سال را به آن‌ها برگرداند. توسعه‌دهنده گالا گیمز مدعی است هدف اصلی آن بازگرداندن کنترل بازی‌ها به بازیکنان است تا آن‌ها بتوانند تجربه‌ای کاملا متفاوت داشته باشند. گالا گیمز یکی از بهترین پروژه های ساخت بازی های متاورس است و GALA، توکن اختصاصی آن، جزو ارزهای دیجیتال متاورس بسیار پرسود بعد از تغییر نام فیس بوک به متا بوده است.

 

گالا گیمز

یک حقیقت تلخ در صنعت گیم حال حاضر وجود دارد؛ بازیکنان مالک دارایی‌های درون بازی نیستند، حتی اگر صدها یا هزاران دلار صرف خرید آن‌ها کرده باشند یا با تلاش زیاد آن‌ها را به دست آورده باشند. اما گالا گیمز با تکیه بر فناوری بلاک چین و استفاده از توکن‌های غیر مثلی می‌خواهد این روند را عوض کند. گالا گیمز به عنوان یکی از قوی‌ترین و بهترین پروژه های ساخت بازی های متاورس قصد دارد با کمک فناوری بلاک چین، تفکر خلاق را با امکان کنترل بازی‌ها و مخصوص دارایی‌های درون بازی به بازیکنان بازگرداند.

تصور کنید در یک بازی موبایل، مثلا کلش آف کلنز، سال‌ها زمان برای توسعه زمین خود صرف کرده‌اید و اکنون سربازخانه‌ و هیروهای قوی دارید. شما در عمل مالک آن‌ها نیستید و برای جابه‌جایی و انتقال اشیا فقط می‌توانید به وسیله دادن رمز عبور ایمیل خود، کل اصطلاحا مپ را به فرد دیگری واگذار کنید، عملی که با ریسک‌های زیادی همراه است. شاید شما فقط بخواهید یک هیرو خود را به فروش برسانید یا به طور بالعکس قهرمان فرد دیگری را خریداری کنید، اما چنین کاری ممکن نیست. این کار در صورت بلاک چینی بودن بستر بازی و پشتیبانی از توکن‌های غیر مثلی امکان‌پذیر بود.

یکی از آینده‌دارترین پروژه های ساخت بازی های متاورس در حال حاضر گالا گیمز است. این پلتفرم که روی اتریو و بایننس اسمارت چین اجرا می‌شود، توجه توسعه‌دهندگان بازی متعددی را به خود جلب کرده است. به همین دلیل انتظار داریم GALA جزو ارزهای دیجیتال متاورس بسیار پرسود در میان مدت و مخصوصا بلند مدت باشد.

 

بهترین ارزهای دیجیتال متاورس: یو اف او گیمینگ (UFO Gaming-UFO)

یو اف او گیمینگ می‌خواهد بازی‌ های بلاک چینی را به مدد متاورس دارک خود به سطحی بالاتر ارتقا دهد. اگر این شبکه بتواند به اهداف خود برسند، سرمایه‌ گذارانش نه تنها از موفقیت آن بلکه از رشد رقبایش نیز سود خواهند برد!

 

ارزهای متاورس UFO

 

شبکه یو اف او تنها بر یک زنجیره متکی نخواهد بود. توسعه‌دهندگان این بازی می‌خواهند متاورس دارک خود را روی دست‌کم چند زنجیره بنا کنند. آن‌ها امید دارند تا بازی‌های تازه خود را روی بلاک چین‌ها و زنجیره‌های همکاری خود راه‌ بیندازند. به زبان ساده یوفو گیمینگ یک توکن بازی اجتماعی بین کهکشانی کاملا غیر متمرکز است.

یو اف او را می‌توان جزو پروژه های متاورس جدیدی دانست که چندی پیش در ماه ژوئیه راه‌اندازی شد و نوید یک پروژه قدرتمند و استخوان‌دار را در میان بازی های متاورس و ارزهای دیجیتال این حوزه می‌دهد. در حال حاضر تنها یک عنوان برای بازی در این شبکه موجود است. این بازی سوپر گالاکتیک (Super Galactic) یا ابرکهکشانی نام دارد که یک بازی نقش‌آفرینی با مضمون فضایی است که در آن کاربران با هزینه توکن‌های UFO خود می‌توانند شخصیت‌های دلخواهشان را در قالب توکن‌های NFT خلق و اهداف متفاوتی را اقصی نقاط کهکشان دنبال کنند.

قابلیت‌های یو اف او گیمینگ مشابه ویژگی‌های بازی اکسی اینفینیتی است که پیش‌تر به آن اشاره شد. کاربران می‌توانند در این بازی دست به خرید قطعاتی از زمین‌های فضایی بزنند و سپس در آن‌ها تجهیزات و تأسیسات دلخواه خود را بسازند. افزون بر این، کاربران می‌توانند در خلال بازی، صندوقچه‌هایی را به چنگ بیاورند که مملو از توکن‌های NFT تصادفی است. آن‌ها می‌توانند از محتویات این صندوق‌ها در سرتاسر اکوسیستم یو اف او استفاده کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند این توکن‌ها را در بازارگاه NFT یو اف او برای کسب سود به فروش برسانند.

 

بهترین پروژه جاه‌طلبانه متاورس: استار اطلس (Star Atlas-ATLAS)

استار اطلس یکی دیگر از برترین پروژه های ارزهای متاورس است که توانسته در شمایل یک بازی منحصر‌به‌فرد ظاهر شود. استار اطلس با عرضه محصولات واقعیت مجازی با مضمون فضایی توانسته سوار بر موج ارزهای دیجیتال متاورس شود. این پروژه هنوز در ابتدای راه توسعه است و از این رو هنوز فرصت زیادی برای کسب سودهای هنگفت از سرمایه گذاری در آن وجود دارد. این یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه های متاورس است که تا کنون دیده‌ایم.

 

بهترین پروژه های متاورس

 

با نگاهی به وب‌ سایت استار اطلس درمی‌یابیم که برنامه‌های متنوعی برای آینده این پروژه در دست اقدام قرار دارد. از جمله آنکه این شبکه، قرار است یک بازی‌ آنلاین چندنفره را راه‌اندازی کند که در آن کاربران می‌توانند هم‌بازی‌های خود را انتخاب کنند و جریان درآمدی پایداری را برای خود بسازند. افزون بر این، کاربران می‌توانند از کشتی‌های NFT خود برای کاوش در فضا و یافتن سیاره‌های غنی و تبدیل منابع آن سیاره‌ها به پول بهره ببرند. آن‌ها سپس می‌توانند از این منابع برای توسعه زمین‌های خود استفاده کنند. همچنین با فروش آن‌ها در بازارگاه متاورس استار اطلس می‌توانند دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال دیجیتال خود را به پول واقعی تبدیل کنند.

در ویدیوی زیر می‌توانید تریلر این بازی را تماشا کنید:

گرافیک و جلوه‌های بصری استار اطلس بسیار خیره‌کننده است. افزون بر این، استار اطلس این قابلیت را دارد که از نظر دامنه اکتشاف بتواند به یکی از بزرگ‌ترین بازی‌ های ویدئویی متاورس جهان بدل شود. اگرچه بازی این پلتفرم هنوز در مراحل ابتدایی توسعه است، اما سرمایه گذاری روی توکن بومی آن یعنی ATLAS که از جمله ارزهای متاورس است، مدت‌ها است که شروع شده است. هنوز کاربران کم‌شماری به محصول در حال توسعه این پلتفرم دسترسی دارند.

پروژه استار اطلس توانسته به لطف همکاری و مشارکت با صرافی‌هایی همچون FTX و پروژه‌هایی مانند سولانا طیفی وسیع از سرمایه‌ گذاران قدرتمند را گرد خود جمع کند تا بتواند اهداف توسعه‌ای خود را به پیش ببرد. اگرچه تا راه‌اندازی کامل بازی استار اطلس و تکمیل این پلتفرم، راه درازی در پیش است؛ اما می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین پروژه های باشد.

در یکی از مطالب قبلی مجله اکسچینو به طور مفصل درباره این بازی جاه‌طلبانه صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن به مطلب زیر مراجعه کنید.

پروژه استار اطلس و ارز دیجیتال ATLAS چیست؟

 

بهترین بازی های متاورس: دیسنترال دات گیمز (Decentral Games-DG)

از دیگر پروژه های متاورس می‌توان به دیسنترال دات گیمز اشاره کرد. این پروژه، یک کازینوی مبتنی بر متاورس است که با تکیه بر یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا DAO اداره می‌شود و افزون بر این، کاربران می‌توانند در آن رویدادهای سه‌بعدی مجازی خود را برگزار کنند. زیست‌بوم این کازینو دارای یک رمز ارز بومی به نام DG است که در دسته رمز ارزهای کاربردی جای می‌گیرد. بازیکنان می‌توانند با انجام بازی، تأمین نقدینگی استخرهای نقدینگی و همچنین مشارکت در حکمرانی و مدیریت وجوه خزانه پلتفرم، توکن‌ DG این بازی متاورس را به دست بیاورند.

 

بهترین ارزهای متاورس

 

خزانه این پروژه با نام dgTreasury درواقع صندوقی برای جمع‌آوری و پرداخت جوایز است. افزون بر این، کاربران در زمان انجام بازی‌هایی همچون بلک جک و رولت، تراکنش‌هایی در قالب رمز ارزهای مانا و دای انجام می‌دهند که کارمزدهای آن‌ها در این صندوق جمع‌آوری می‌شود. امکان کسب درآمد غیرفعال و بازی هم‌زمان، دو مولفه دیگر بازی دیسنترال دات گیمز هستند که ماهیت آن را به یک متاورس نزدیک می‌کنند. ایده اجرا، مالکیت و گرداندن یک کازینوی مخصوص به خود، کارکردها و مفاهیم گنجانده شده در دل این پروژه هستند که بر پایه فناوری بلاک چین امکان‌پذیر شده‌اند. اگر این پروژه به اهدافی که توسعه‌دهنده برای آن ترسیم کرده است دست پیدا کند، تبدیل به یکی از بهترین بازی های و ارزهای دیجیتال متاورس از نظر میزان سودآوری و البته جذابیت و سرگرمی خواهد شد.

 

بهترین پروژه های متاورس: تاپ گل (TopGoal-GOAL)

تاپ گل یک بازی کارتی معاملاتی است که به‌طور رسمی به بازیکنان فوتبال، باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی را در قالب توکن‌های NFT مجوز اعطا می‌کند. دارندگان این توکن‌های NFT سپس می‌توانند یک بازی تخیلی شبیه به فوتبال را در رقابت با دیگر بازیکنان انجام دهند. کارت‌های این بازی به‌صورت دوره‌ای از طریق ایردراپ یا فروش یکجا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. افزون بر این، تاپ گل به شما امکان می‌دهد تا بتوانید لحظات تاریخی خلق‌شده از سوی برترین بازیکنان فوتبال همچون مایکل اوون، ریوالدو و گوتیرز را در قالب NFT خریداری کنید.

 

بهترین پروژه های متاورس

 

سایبر دراگون (Cyber Dragon-GOLD)

سایبر دراگون از دیگر پروژه های متاورس و جزو بازی های آنلاین به سبک نقش‌آفرینی یا RPG است که به دست استودیوی باینری ایکس (BinaryX) توسعه داده شده است. در این بازی، بازیکنان باید قهرمان‌های NFT را به خدمت بگیرند و اقلام کمیاب را جست‌وجو کنند و به چنگ بیاورند. هدف نهایی در این بازی، شکست اژدهای سایبر است که از گنجینه‌ای ارزشمند محافظت می‌کند. در این بازی، دو توکن بومی وجود دارد: یکی توکن BNX که توکنی حاکمیتی است و دیگری توکن Gold که ارزی برای مبادلات درون‌برنامه‌ای بازی است و هر دوی آن‌ها، در دسته ارزهای دیجیتال متاورس قرار می‌گیرند.

 

بهترین ارزهای متاورس

 

پرداخت‌های بازیکنان به خزانه سایبر دراگون واریز می‌شود و به اژدهای بازی امکان رشد می‌دهد. وقتی اژدها شکست می‌خورد، وجوهات این خزانه در قالب جایزه به کاربر برنده اعطا می‌شود. افزون بر این، هر بازیکن علاه بر شکست اژدها باید در کارهایی همچون استخراج یا قطع درختان مشارکت کنند. انواع و ویژگی‌های هر قهرمان در این بازی، مولفه‌هایی از استراتژی را به آن می‌بخشد و مهارت‌های بازی و بقا را به آن می‌افزاید.

 

بهترین ارزهای دیجیتال متاورس: ایلین وردز (Alien Worlds-TLM)

ایلین وردز یا جهان‌های بیگانه، از دیگر پروژه های متاورس و یک بازی بلاک چینی مبتنی بر NFT است که روی بلاک چین‌های بایننس اسمارت چین، اتریوم و وکس (WAX) در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. بازیکنان در یک کهکشان علمی-تخیلی باید با هم مبارزه کنند، زمین‌های را به تملک خود دربیاورند و توکن‌های NFT را جمع‌آوری کنند تا در نهایت بتوانند رمز ارز بومی این بازی موسوم به TLM که از ارزهای متاورس است را به دست بیاورند.

 

بهترین ارزهای متاورس

 

این پلتفرم دارای ۴ مولفه اصلی است:

۱- سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز سیاره‌ای یا Planet DAOs: کاربران می‌توانند در این بازی در انتخابات درون‌زنجیره‌ای و سازوکارهای حکمرانی پلتفرم مشارکت کنند و در مورد چگونگی گرداندن سیاره خود نظر بدهند. این نظرها می‌تواند مشتمل بر چگونگی هزینه‌کرد منابع خزانه بازی هم باشد.

۲- جمع‌آوری توکن‌های NFT: کاربران ایلین وردز می‌توانند از توکن‌های NFT برای تولید رمز ارز TLM، تکمیل ماموریت‌ها و همچنین مبارزه با دیگر بازیکنان استفاده کنند. هر کاربر می‌تواند متناسب با استراتژی خود دسته‌ای از توکن‌های NFT را ایجاد کند.

۳- سهام‌گذاری: دارندگان توکن‌های TLM می‌توانند دارایی‌های خود را در ورای سیاره‌ها سهام‌گذاری کنند تا بتوانند از آن‌ها برای افزایش بانک جوایز خود و تأثیرگذاری بر انتخابات بهره ببرند.

۴- پل‌های میان‌زنجیره‌ای: کاربران می‌توانند توکن‌های TLM خود را که از جمله ارزهای متاورس است، میان بلاک چین‌های BSC، اتریوم و وکس جابه‌جا کنند.

 

بهترین پروژه های متاورس: سکندلایو (SecondLive)

سکندلایو از دیگر پروژه های متاورس نام‌آشنای مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس است. این پلتفرم را می‌توان یک محیط آزمون سه‌بعدی توصیف کرد که کاربران در جهان مجازی آن می‌توانند انواع و اقسام کارهای دنیای واقعی را از خرید و رفتن به سر کار گرفته تا معاشرت با بقیه تجربه کنند. در این بازی متاورس هر کاربر می‌تواند یک آواتار مجازی برای خود بسازد و به تمامی فضاها سرک بکشد و محتوای ویژه خود را در بستر آن خلق کند. افزون بر این، کاربران می‌توانند از محتوای یکتای خود در بستر سکندلایو و در قالب ارزهای دیجیتال متاورس درآمدزایی کنند.

 

بهترین پروژه های متاورس

 

می‌توان گفت که سکندلایو از چهار مولفه اصلی تشکیل شده است:

 1. ویرایشگر آواتار: کاربران به کمک ویرایشگر آواتار می‌توانند شخصیت دلخواه خود را طراحی و از آن به عنوان نماد خود در محیط متاورس استفاده کنند.
 2. فضاهای مجازی متعدد: کاربران می‌توانند در بازی‌ها، کنسرت‌ها، همایش‌ها، پاساژها و دیگر مکان‌ها با آواتارهای خود گشت و گذار کنند و همانند دنیای واقعی به کار دلخواه خود مشغول شوند.
 3. ویرایشگر سناریو: خالقان محتوا می‌توانند در بستر متاورس سکندلایو، محیط‌های ویژه خود را بدون نیاز به مهارت کدنویسی بسازند.
 4. بازارگاه سکندلایو: هر کاربری که مالک یک دارایی‌ دیجیتال باشد، می‌توان آن را در بستر بازارگاه سکندلایو دادوستد کند.

گفتنی است که متاورس سکندلایو، چندی پیش میزبان چندین رویداد زنجیره هوشمند بایننس از جمله جشنواره برداشت سود دیفای در یک سالن نمایشگاهی مجازی بوده است. در این رویداد، یک بانک جایزه به ارزش 10 هزار دلار و چندین توکن NFT در قالب پاداش به شرکت‌کنندگان اهدا شد.

 

جمع بندی

مولفه‌های سازنده جهان متاورس به تدریج در حال رشد و نمو هستند و به آرامی در حال شکل دادن یک زیست‌بوم جامع‌اند. در این میان، پروژه‌های متاورس همچون اکسی اینفینیتی توانسته‌اند در کانون توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرند و ارزهای این حوزه را به صدر اخبار حوزه فناوری بکشانند؛ با این حال، روز به روز شاهد ظهور پروژه‌های و طرح‌های خلاقانه بیشتری در این حوزه هستیم. فراموش نکنید اگر به دنبال امتحان اپ‌های توزیع‌شده متاورس زنجیره هوشمند بایننس هستید، باید ابتدای مقداری توکن BNB برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در کیف پول خود داشته باشید. در مورد پروژه های متاورس در بستر اتریوم نیز برای تعامل با ارزهای آن، نیاز به ارز ETH خواهید داشت.

​نظرات کاربران:

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید